Zdravý životný štýl je dnes v móde, a preto sa čím ďalej, tým viac ľudí, snaží nahrádzať klasické suroviny, tými o čosi zdravšími. Jednou z nich je soľ. Okolo tejto potraviny koluje nespočetné množstvo rozdielnych názorov. Jedny tvrdia, že telu neškodí, iný zas, že je to čistý jed. Tak, či onak, aj klasickú kuchynskú soľ, môžete pri varení nahradiť zdravšími alternatívami. My sa pozrieme na dva druhy, ktoré nestoja desiatky eur a dostanete ich v bežných obchodoch.
Po klasickej kuchynskej soli, je asi najznámejšia soľ morská.Obsahuje omnoho viac jódu, ktorý telo získava najme zo soli, a tiež ďalšie minerály. Vo vyšších množstvách sa v nej nachádza aj prirodzene, ale je dodávaný tiež umelo. Ľudia, ktorí sa rozhodli nepoužívať túto surovinu, alebo ju obmedziť na minimum, budú mať časom práve nedostatok spomínaného minerálu. Morská soľ je získavaná najstaršou technikou aká existuje, teda odparovaním morskej vody. Okrem pridávanie do jedál je veľmi vhodná aj na liečivé kúpele a preplachovanie nosa i úst. Má totiž výrazné dezinfekčné účinky. Najčastejšie je predávaná ako hrubozrnná, ale natrafíte aj na jemnú verziu. Oproti klasickej soli, je samozrejme o čosi drahšia.
Himalájska soľ je čoraz viac známejšou surovinou.Na prvý pohľad vás zaujme jej netradičná, ružová farba. Tá je zapríčinená vysokým obsahom železa, čo je i jedna z predností tejto soli. Okrem toho, obsahuje taktiež vysoké množstvá minerálov. Ako už napovedá jej názov pochádza z Ázie, konkrétne zo oblasti Himalájí. Na rozdiel od klasickej a morskej soli, do nej nie sú žiadne látky pridávané umelo. Preto ide o najprírodnejšiu alternatívu. V porovnaní s morskou soľou je navyše lacnejšia.
Na klasickú kuchynskú soľ, však určite netreba zanevierať.V pokrmoch vám neuškodí, ak to s ňou samozrejme nebudete preháňať. Navyše je nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti aj starostlivosti o telo. Využijete ju napríklad v záhradke, ako ochranu rastlín pred slimákmi,, je nenahraditeľným pomocníkom pri upratovaní a taktiež dezinfekcii kuchynských pomôcok, či oblečenia.