Kjóto, starobylé sídelné mesto cisárov, je najpopulárnejšou turistickou zastávkou Japonska.
Základné informácie
Nachádza sa v južnej časti hlavného ostrova Honšú v regióne Kansai a predstavuje hlavné mesto prefektúry Kjóto. Má 1 475 000 obyvateľov, čo ho činí deviatym v národnom rebríčku. V súčasnosti vystupuje ako súčasť moderného súmestia Kjóto-Osaka-Kóbe.
Prírodné podmienky
 Obývaný priestor je obklopený horami. Podnebie je subtropické, priemerná ročná teplota činí 15,9 stupňa. Letá sú horúce a vlhké, zimy pomerne chladné, príležitostne padá sneh. Dažďová sezóna začína v polovici júna a končí na záver júla.

japonkso

Dejiny
Osídlenie oblasti súčasného Kjóta možno datovať až do paleolitu, jedná sa však o nevýrazné usadlosti, pretože archeologických nálezov z tohto obdobia je pomerne málo. Pravidelná a výrazná aktivita sa datuje približne od 6. storočia, keď bola vystavaná svätyňa Šimogamo.
V roku 794 si miestnu osadu vybral za svoje sídlo cisár Kanmu, pomenoval ju Heian-kjó a nechal tam vystavať obrovské hlavné mesto. V ňom sa panovníci usadili na viac než tisícročie – až do roku 1869, keď sa cisársky dvor presunul do Tokia.

chrám

Pamiatky, ktoré by ste mali navštíviť
Približne 20 percent miest v rámci celej krajiny, klasifikovaných ako Národný poklad, sa nachádza práve v Kjóte. Určité lokality sú dokonca na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

  • Svätyňa Kamigamo– šintoistické miesto uctievania božstiev kami od ôsmeho storočia
  • Tenrjú-dži– hlavný chrám zenovej sekty Rinzai
  • Saihó-dži– chrám budhistickej sekty Rinzai s krásnymi záhradami
  • Hrad Nidžó– nechal postaviť v 17. storočí šógun Tokugawa Iejasu
  • Kinkaku-dži– Zlatý pavilón, spája sa s budhistickým učením zen a čajovým obradom

Dostupnosť
Kjóto ťaží z veľmi výhodnej polohy blízko obchodného centra Osaky a mora. Dostať sa tam je veľmi ľahké, či už lietadlom, vlakom alebo autom.