Čím ďalej, tým viac ľudí chová svoje mačky výhradne v byte, alebo dome, teda v interiéri. Pre niekoho je takýto spôsob chovu týraním. Veď predsa tieto zvieratá potrebujú voľnosť, loviť svoju korisť a behať po stromoch. Na jednej strane je to pravda, avšak na druhej, chov v interiéri je omnoho bezpečnejší. Existuje menšie riziko nákazy rôznymi ochoreniami, napadnutia parazitmi a v neposlednom rade zranenia. Navyše, ak svojej mačke poskytnete všetko čo potrebuje, vonkajší život ju nebude vôbec zaujímať.

mačka

Pri chove mačky v interiéri platí jedno pravidlo. Ak viete, že ju nechcete vonku púšťať, tak to neurobte ani raz. Kým takýto život neokúsi, nebude po ňom ani túžiť.

Základom je dostatok podnetov. Hovoríme o škrabadlách, preliezačkách, hračkách a samozrejme dostatočnom kontakte s vami. Určite by ste sa mali zamyslieť aj nad dvoma mačkami. Tie sa totiž vedia spolu dostatočne zabaviť. Aj keď tieto zvieratá nepatria k milovníkom života v skupine, chlpatý kamarát je predsa len plusom.

Druhou podstatnou vecou je strava. Kupovaným krmivom nikdy nedokážete nahradiť to, čo by mačka sama ulovila. Priblížiť sa k tomu môžete surovým mäsom a kosťami. Táto téma je však príliš obsiahla, preto by ste si ju mali dopredu poriadne naštudovať.

. Tráva je pre mačku alfou a omegou. Potrebuje ju na to, aby so svojho žalúdka dostala chlpy. Tie sa doňho dostanú pri vylizovaní kožucha. Druhou možnosťou je pravidelné podávanie špeciálnej pasty na odstránenie bezoárov. Tak sa nazývajú zhluky chlpov v žalúdku.

mourek

Pre vašu aj mačaciu spokojnosť je dôležitý záchod a vhodná podstielka. Mačky vykonávajú potrebu zásadne tam, kde môžu hrabať, čo im musíte umožniť. Inak si na túto činnosť nájdu iné miesto, napríklad koberec, alebo pohodené oblečenie. Na jednu mačku musíte mať minimálne dve toalety. Tieto zvieratá totiž nikdy nečúrajú tam, kde vykonávajú veľkú potrebu a naopak.