Viac ako polovicu nášho tela tvorí voda. Pri jej nedostatku náš organizmus nefunguje tak, ako by mal. Platí to však aj naopak. Ak sa v našom tele zadržiava nadmerné množstvo tekutiny, hovoríme o zavodnení organizmu. Tento problém by sme mohli jednoducho opísať ako nerovnováhu medzi prijatou a vylúčenou tekutinou. Ak zavodnenie neriešime, môže viesť k mnohým vážnejším zdravotným ťažkostiam.
Prejavy zavodnenia organizmu:
- Vysoký krvný tlak
- Pľúcny edém
- Opuchy končatín
- Ascites (zadržiavanie vody v brušnej dutine)
Príčiny zavodnenia organizmu:
- Sedavý spôsob života. nečinné svaly nedokážu dostatočne vyživovať cievy a zabezpečovať funkciu prenášania krvi späť do srdca.
- Nadmerná konzumácia slaných pokrmov (soli).
- Nedostatok vitamínov skupiny B.
- Nedostatok bielkovín.
- Podvýživa.
- Zápaly a infekcie v tele. Najmä ak sa často opakujú alebo nie sú dostatočne preliečené.
- Pri poruche niektorých z orgánov. Najčastejšie sa jedná o obličky, ktoré majú najme filtračnú funkciu. Ďalšími ohrozenými orgánmi sú pečeň a štítna žľaza.
- Hormonálne poruchy a zmeny. Rizikové je napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, iných liekov na hormonálnej báze, alebo obdobie klimaktéria.
- Nebezpečné sú aj lieky na vysoký krvný tlak, diabetes a lieky proti zápalu.
- Ochorenia cievneho systému.
- Cukrovka, chronická obštrukčná choroba pľúc a ďalšie ochorenia.
Ako zavodnenie riešiť
- Hlavná je prevencia. Vyhnite sa nadmernej konzumácii slaných pokrmov. Klasickú kuchynskú soľ môžete nahradiť niektorou zo zdravších alternatív. Napríklad soľou himalájskou, alebo morskou.
- Dodajte telu horčík. Ten priamo vplýva na činnosť svalov a tým i na naše cievy. Dobrým zdrojom sú orechy, či listová zelenina.
- Vyhnite sa rafinovanému cukru.
- Začnite športovať. Akýkoľvek pohyb telu len prospeje a dokáže udržiavať správnu rovnováhu medzi príjmom a výdajom tekutín. Pomôže akákoľvek pohybová aktivita.
- Snažte sa dlho nesedieť. Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa počas dňa aspoň niekoľkokrát prejsť.